A világ mind a 329 atomerőműve potenciálisan magában hordozza a katasztrófa lehetőségét. Vannak azonban olyanok, ahol a balesetek valószínűsége jelentősen nagyobb, mint máshol. A geológiai törésvonalak közelében épült erőműveket bármikor lerombolhatja egy földrengés, akkor pedig egy újabb Fukusimára csodálkozhat rá a világ.
Nézzük, melyek a legveszélyesebbek!
1. Koeberg – Dél-Afrika
Afrikában nincs túl sok atomerőmű, pontosabban ez az egy van. Viszont ezt sikerült a Milnerton törésvonaltól alig 8 kilométerre felépíteni, amely közelében akár 6,5-es erősségű földmozgások is bármikor bekövetkezhetnek. Nem sok jóval kecsegtet, hogy az erőművet a Framatome, ugyanaz a francia-német cég tervezte és állította üzembe, amelyik a hírhedt paksi nukleáris üzemzavarért is felelőssé tehető. A Koeberg alig 30 kilométerre található a 3,7 millió lakosú Fokvárostól, és az üzemeltető szerint rendkívül biztonságos. Persze, a paksi katasztrófatartály is az volt. Elvileg.
2. Diablo Canyon – USA
Kalifornia nemcsak a szórakoztatóipar fellegvára, hanem a földrengéseké is. Nem csoda, hiszen több tektonikai lemez találkozik össze a területen. A Diablo Canyon dupla ikerreaktoros hatalmas atomerőmű 4 törésvonal, a Hosgri, a Los Osos, a Szent András és a Shoreline közvetlen környékén épült fel. Ez már magában is hajmeresztő ötlet lett volna, de a történet ennél is sokkal ijesztőbb.
A Diablo Canyon erőművet 1968-ban kezdték el építeni, javában folyt már a munka, amikor 1973-ban rájöttek, hogy az atomerőmű előre alá van aknázva. Szó szerint, mert pont ott húzódik a Hosgri törésvonal, aminek eddig a létezéséről sem tudtak. Mit tettek ekkor? Leállították az egészet és örökre megtiltották az építkezést arrafelé? Ugyan!
A projektet persze nem állították le, inkább készítettek egy kiegészítő tervet, hogy az erőmű épületét földrengésállóbbá tegyék. Arra viszont csak majdnem egy évtizeddel később, 1981-ben jöttek rá, hogy a tervek semmit sem értek. Összekeveredtek. A kiegészítő erődítések terveit tartalmazó átlátszó fóliát ugyanis a második reaktor esetében fejjel lefelé tűzték hozzá a korábbi tervrajzhoz, és ezt használták hivatalos tervként. Szóval a megerősítés tök véletlenszerűen történt, összességében nem tették biztonságosabbá az erőművet. A kivitelezés úgy történt meg, hogy nem vettek tudomást az újonnan felfedezett törésvonalról. Jó lesz az úgy is! ☹
A hatóságok persze simán engedélyt adtak, az ördögi erőmű pedig azóta is működik. 2025-ben tervezik a nyugdíjazását, addig talán nem esik szét. (Hallod, Picim, szét ne essél!)
3. Indian Point – USA
Ez egy romhalmaz – mondaná bárki épelméjű ember az Indian Pointot és annak üzemzavartörténetét áttekintve. A majdnem 45 éves atomerőművet olyan silány minőségben kivitelezték, hogy alig 5 hónap (!!!) működés után az egyik reaktor betonborítása megrepedt. 1980-ban a reaktorcsarnokot 2,5 méter magasan ellepte a víz, amit semmilyen műszer nem jelzett, a dolgozók egy ajtót kinyitva vették észre, hogy az épületben hatalmas mennyiségű víz áll.
Tíz évvel ezelőtt aztán újabb meglepő fordulat történt, amikor a Columbia Egyetem kutatói egy 200 millió évesre becsült aktív geológiai törésvonalat fedeztek fel 1 kilométerre az atomerőműtől. Azt hiszed ennek hatására végre leállították? Dehogy, az üzemeltető megerősítette, hogy az erőmű biztonságos.
Aztán 2016-ban eljött, aminek el kellett következnie: egy újabb biztonsági esemény során az erőmű olyan súlyosan beszennyezte a közeli New York talajvizét tríciummal, hogy a kifolyó vízben a radioaktivitás szintje 65000 százalékkal (!!!) emelkedett meg. A közfelháborodás hatására a kormányzó és az üzemeltető megállapodtak, hogy a katasztrófaerőmű 2021-ben végleg bezár. Csak nehogy közbejöjjön valami.
4. Metsamor – Örményország
Ez a hely az egyik legparább mind közül. A két VVER440-reaktoros erőművet 1976-ban helyezték üzembe, 1980-ban kibővítették. Az egyetlen örmény atomlétesítményt egy olyan területen húzták fel, ami szeizmológiailag olyan aktív, akár 8-as erősségű földrengések is előfordulhatnak. Ennek ellenére az erőmű földrengésállósága csak 7-es szintű földmozgásoknak képes ellenállni, vagyis a katasztrófa bekövetkezése hosszú távon biztosra vehető.
1988-ban a csak 6,8-es erősségű Spitak földrengés csaknem 50 ezer ember életét követelte, ezután az atomerőművet hat évre bezárták, majd a Szovjetunió bukását követően a függetlenné vált Örményország a súlyos energiahiányra hivatkozva 1995-ben újból üzembe helyezte.
A létesítmény bezárása régóta napirenden van, az USA és az EU is pénzzel támogatná a leszerelést, a National Geographic 2011-ben a világ legveszélyesebb atomerőművének kiáltotta ki a Metsamort. A dolgok állása szerint a brutálisan veszélyes erőmű 2027-ig üzemelhet, kiváltására újabb erőmű építését tervezik, amelynek pályáztatása 2019-ben fejeződhet be.
Fotó: Katharina Roters
5. Columbia Generating Station - USA
Bár nagyobb üzemzavarokról nem szólnak hírek, a Columbia mégis az egyik legveszélyesebb atomerőmű. Egyrészt, mert a Cascadia törésvonal közvetlen közelében terül el, másrészt mert az erőművön az 1984-es üzembe helyezés óta gyakorlatilag nem hajtottak végre komolyabb korszerűsítést. A Columbia egy eredetileg 5 erőműből álló tervezett komplexum egyedül megvalósult eleme. Még szerencse, mert a közeli törésvonal akár 9-es erősségű földrengést is elő tudna idézni, 50 mérföldes körzetében pedig mintegy félmillióan élnek. Az erőmű a mostani tervek szerint 2043-ig termelheti az áramot.
6. Arkansas Nuclear One – USA
Az atomerőművet 1974-ben állították üzembe egy olyan területen, ahol 1811-ben olyan erős földrengés pusztított, hogy az még 2000 kilométerrel arrébb is komolyan érezhető volt. 2013-ban két komolyabb baleset is történt az erőműben, egyik alkalommal egy munkás meghalt, amikor egy vízvezeték eltört, ekkor az erőművet leállították és mindkét reaktort négy hónapig nem is állították újra üzembe. Ugyanebben az évben télen bizonytalan eredetű tűz ütött ki az erőműben.
7. Sendai – Japán
A fukusimai atomkatasztrófát követően Japán összes atomerőművét leállította, majd a Sendai volt az első, amit a hatalmas energiaéhség csillapítására ismét üzembe helyeztek. Japánban a fukusimai baleset idején 54 atomreaktor működött, pedig a szigetország geológiailag alkalmatlan akár egy darab reaktor biztonságos üzemeltetésére is. Tekintve, hogy az országban naponta átlagosan 1,3 földrengés történik, de volt már olyan év is, amikor közel 1500 földmozgást regisztráltak, egyetlen erőmű is súlyos kockázatot jelent.