A legmelegebb nyári napokon a Duna vízhőmérséklete Paks alatt megközelíti a környezetvédelemi szempontból kritikus értéket, ami fölött bekövetkezik az élővilág pusztulása. A hivatalos mérések szerint is, pedig ezek irreálisak. A valóságban sokkal rosszabb a helyzet: bizonyos szakaszokon a víz rendszeresen melegebb a 30 fokos határértéknél, Paks 2-vel pedig még durvább lesz.
Az emberi beavatkozás a természetbe számos helyen szemmel látható pusztítást eredményez: az erdőirtások, a tengerek műanyag-szennyezése vagy a globális felmelegedés miatt visszaszoruló hó- és jégtakarók csak néhány példa a leglátványosabb jelenségekből. Vannak azonban olyan formák, amelyek nem ennyire észrevehetők, mégis óriási, visszafordíthatatlan károkat okoznak a természetben. Ráadásul pont itt, a közvetlen közelünkben.
Atomerőműveket szinte mindig folyókhoz (vagy más természetes vizekhez) közel létesítenek, mivel a működésük során hűtést igényelnek. Ezt a hűtést a folyóból nyert vízzel oldják meg – és oda tudják visszaengedni a felhasznált hűtővizet. Ezzel sokkal komolyabb a probléma, mint gondolnánk. A visszaömlő (felmelegedett) víz jelentősen megemeli a folyó normális hőmérsékletét. Ez pedig oda vezet, hogy a vízi élővilág ökoszisztémája felborul, egyes fajok eltűnnek, mások túlszaporodnak, új fajok jelennek meg - tartósan megváltoztatva a természeti környezet egyensúlyát.
Ezeket a környezetvédelmi szempontokat szem előtt tartva Magyarországon 30°C-ban állapították meg azt a határértéket, amelyet nem léphet át a Duna a hőmérséklete (de Franciaországban például csak 28°C-ig engedik). Az atomerőműből a Dunába ömlő víz hőmérséklete ennél természetesen magasabb, de világos szabályok rögzítik azt, hogy hol és milyen módon kell elvégezni a méréseket: a kibocsátási ponttól folyásirányban számított 500 méteren lévő szelvény bármely pontján teljesülnie kell ennek.
A kritikus értéket a hivatalos mérések szerint egyszer közelítette meg a Duna hőmérséklete. A Paksi Atomerőmű hőmérője 29,88°C-ot mutatott tavaly augusztusban, de a szárazabb és kánikulával terhelt nyári hetekben sokszor volt néhány fokon belül a hőmérséklet a küszöbtől. Éppen ezért ebben az időszakban az Energiaklub szakértői és az Átlátszó újságírói méréseket végeztek a Dunán. Ők saját méréseik alapján azt tapasztalták, hogy a Duna hőmérséklete többször is meghaladta a határértéket. Mivel a hivatalos méréseket csak naponta egy alkalommal, a reggeli órákban végezték el, amikor a legalacsonyabb a Duna hőmérséklete, feltételezhető, hogy valójában ténylegesen lehettek a határétéknél magasabb hőmérsékletű területek. Az biztosan állítható, hogy többször megközelíti a vízhőmérséklet azt a határt, ahol az élővilág érzékeny egyensúlya felborul.
Ha a vízhőmérséklet a 30°C-ot a hivatalos mérések szerint is túllépi, a Paksi Atomerőmű teljesítményét csökkenteni kell, vagy akár teljesen leállítani a termelést. Ez a nemzetgazdaság számára azonnal komoly problémát fog okozni, hiszen Magyarország elektromosáram-termelésének jelentős része, közel fele származik az atomerőműből. A helyzet csak rosszabb lesz a dunai élővilág számára Paks2-vel. Paks2 tervezésénél ez a kérdés a sok leggyengébb pont közül az egyik, a terv- és hatástanulmány-készítés során elvégzett számítások nagyon távol állnak a valóságtól.
Amennyiben az új atomerőmű megkezdi működését, az további terhelést fog jelenteni a Duna számára. Ráadásul a klímaváltozás miatti időjárási események következtében még problematikusabb lesz a helyzet. A megnövekvő aszályos időszakok miatt várhatóan a Duna vízhozama csökkenni fog, a nyári szélsőségesen forró, kánikulai napok száma meg emelkedni, amelynek következtében a víz sokkal melegebb lesz. Így szinte biztosra vehető, hogy a mainál is kedvezőtlenebb feltételek együttállása esetén nem lehet biztosítani, hogy a Duna vizének hőmérséklete ne lépje túl a környezetvédelmi határértéket.
A hatástanulmányokkal és a hivatalos mérésekkel a jogszabályi kereteken belül lehet trükközni, de a természeti környezet túlélésére a hivatalos adatok vajmi kevés hatással lesznek.
Legalább a halászlét készen kapjuk, csak meríteni kell a Dunából.
Az utolsó 100 komment: