Sajnos az a helyzet, hogy a fűtőelem kiégése nem jelenti a sugárzás végét. Optimista becslések szerint egy kiégett fűtőelem többszázezer évig veszélyt jelent az emberre és a természetre.
A kevésbé optimisták egymillióval számolnak.
Amikor a fűtőelem kiégett, az atomerőmű üzemanyagaként szolgáló uránatomok egy részének atommagja a maghasadással hőenergiáját leadta. Azaz a fűtőelem által kibocsátott hőenergia már nem elegendő ahhoz, hogy az erőmű gazdaságosan tovább működjön. A fűtőelem ettől kezdve hulladék.
Viszont a fűtőelem ekkor még mindig melegszik. Bár már nem megy végbe benne nukleáris láncreakció, a radioaktív bomlások folytatódnak, amely további hőfejlődést eredményez. A fűtőelemeket ezért néhány – pl. Pakson 5 – évig egy nagy kádban (pihentető medencében, hűtővíz alatt) tartják. A vizet folyamatosan cserélik, hogy a hőt elvezessék. Ezután a fűtőelemeket egy másik átmeneti tárolóba helyezik, ahol a - levegővel, leegyszerűsítve természetes huzattal hűtik. Erre mindaddig szükség van, amíg a fűtőelemeket véglegesen el nem tudják helyezni többszázezer évre, de ennek gyakorlati megvalósítására megnyugtató módon egyelőre nem került sor.
**
Az Energiaklub bíróságon támadja meg Paks 2 környezetvédelmi engedélyét, mert a beruházás a környezetet és a lakosságot is veszélyezteti. Ha Neked is fontos a biztonság, segítsd támogatásoddal a perrel kapcsolatos munkánkat: http://www.energiaklub.hu/
Az utolsó 100 komment: