Ha atomerőművet akarsz építeni, környezetvédelmi engedélyre is szükséged lesz. Ezt viszont egy olyan hivatal adja ki, amely nem környezetvédelmi.
Ha én akarok építeni egy garázst a kertem végébe, az elsőfokú építésügyi hatóságtól kell engedélyt kérnem rá, ami nem más, mint a lakóhelyem szerint illetékes kormányhivatal. Amennyiben ebben a fészerben például szabadidőmben robbanóanyagokkal akarok kísérletezni, akkor ehhez számtalan további hatósági engedélyt kell beszereznem. Ha pedig esetleg van egy vadászpuskám, kizárt dolog, hogy azt jogszerűen ebben a fészerben tarthassam, függetlenül attól, mekkora vasbeton szerkezetet építek az udvaron.
Nem ám egy atomerőmű esetében. Az atomerőmű emberéleteket, épített környezetet és természetet, köz- és magánvagyont súlyosan veszélyeztető üzem. Sokkal veszélyesebb, mint egy vadászpuska. Ebben biztosan megegyezhetünk. Az atomerőmű építésekor a környezeti terhelés óriási, összehasonlíthatatlan azzal, mint amit az én fészerem jelent. Talán ez sem vita tárgya.
Paks 2-t környezetvédelmi szempontból a Baranya Megyei Kormányhivatal engedélyezi. Az önálló Regionális Zöldhatóságok (Környezetvédelmi Felügyelőség) és a fölöttük trónoló Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség, avagy országos zöldhatóság ugyanis már nem létezik. Nem tudjuk, hogy egy megyei kormányhivatalnál rendelkezésre áll-e az a szakértelem és erőforrás, ami egy ilyen mértékű és ennyire veszélyes beruházás kockázatának felméréséhez szükséges. A társadalom, amelyik a beruházás költségeit viseli és annak veszélyeit vállalja, semmilyen lényegi információval nem rendelkezik ezzel kapcsolatban.
A megyei kormányhivatal ráadásul úgy engedélyez, hogy bekér egy úgynevezett környezeti hatástanulmányt. Az atomerőművet építő cégtől. Ezt átnézi, majd ugyanezen tanulmányra hivatkozva kiadja az engedélyt. Tehát aki az engedélyt kéri, ugyanaz dolgozza ki a hatástanulmányt. Vagyis: magának adja meg a zöld jelzést. Ebből úgy tűnik, a hivatalnak vagy szakértelme vagy kapacitása nincs vizsgálatokat, eljárásokat lefolytatni, a szakhatósági engedélyeke leellenőrizni, független hatástanulmányokat készíttetni. Vagy nem ehhez fűződik érdeke.
Olyan ez az egész, mintha minden első osztályos általános iskolai tanuló alanyi jogon jogosítványt kapna. A lényeg: a hatóság olyan dologra ad engedélyt, amiről nem tudhatjuk, hogy ért-e hozzá, volt-e rá ideje és rendelkezik-e a megfelelő információkkal.
* * *
Az Energiaklub elkötelezett abban, hogy az energiával kapcsolatos minden fontos információ elérhető, átlátható és megérthető legyen. Az energia létszükségletünk, az egyik legnagyobb kincsünk, de nem lehetünk kiszolgáltatva neki: az energia van értünk, nem pedig fordítva. Ha fontosnak érzed a munkánkat, kérünk támogass minket! https://www.energiaklub.hu/tamogass